Ljetni vodič za ATV vozače: šta treba da znate

Ljeto poziva na avanturu, adrenalin se budi i ATV, odnosno vozilo za sve terene ili kvad je iz godine u godinu sve popularnija opcija za zadovoljavanje ove potrebe za osjećajem slobode u prirodi. Sve to je razumljivo, ali ono što nije jeste činjenica da mnogi i dalje ne shvataju ozbiljnost vožnje ovih vozila.

Neophodne su odgovarajuće pripreme kako bi vožnja ATV vozila bila bezbjedna, koliko god na prvi pogled možda djelovala lako i naivno.

Zašto vožnja ATV vozila može biti rizična?

Prvi i osnovni razlog za nesreće prilikom terenskih vožnji jeste neadekvatna informisanost o pravilima u vezi sa ovom vrstom vozila, ili prosto njihovo zanemarivanje. ATV vozila nisu igračke, i sa razlogom postoje modeli različitih veličina. Mlađi naraštaji treba da voze dječija ATV vozila, prilagođena njihovom uzrastu i konstituciji. Svakako, i sitnija odrasla osoba treba da vozi kvad manjih dimenzija.

Pored ove, često se zanemaruje i činjenica da su ATV vozila dizajnirana isključivo za terenske vožnje po tvrdim i grubim podlogama, te da ne treba da se voze po asfaltiranim i popločanim površinama. Koliko god pouzdane i kvalitetne ATV gume da imate, sve ove gume su niskog pritiska, a visokog centra gravitacije, što znači da su prilagođene za dobre performanse na brdovitom, blatnjavom, kamenitom i šljunkovitom terenu, a da su na asfaltu nestabilne. Osim toga, zbog svojih malih dimenzija i slabije osvijetljenosti može biti teško uočljiv drugim učesnicima u saobraćaju, te je i s te strane nesigurno i po vas same, i po okolinu, da vozite kvad po javnim putevima.

Treći razlog je, naravno, neadekvatna priprema za vožnju. Priprema se odnosi i na pripremu vozila, ali i na pripremu vas kao vozača i neophodnu opremu. Razmotrićemo u nastavku oba ova aspekta.

Priprema ATV vozila

Priprema vašeg ATV vozila za ljetne avanture počinje detaljnom provjerom tehničkog stanja. Važno je osigurati da su svi vitalni dijelovi vašeg vozila u dobrom stanju prije nego što krenete na vožnju. Provjerite kočnice, upravljački sistem, svjetla i signalizaciju kako biste bili sigurni da sve funkcioniše ispravno. Posebnu pažnju obratite na stanje guma jer su one ključne za bezbjednost i performanse na različitim terenima. Ne zaboravite da pregledate nivo ulja i provjerite da li ima znakova curenja ulja, kako biste na vrijeme spriječili ozbiljne kvarove tokom vožnje.

Ljetnji uslovi zahtijevaju posebnu pažnju kada je riječ o gumama. Zbog visokih temperatura i različitih tipova terena sa kojima se susrećete, preporučuje se korišćenje specijalizovanih ATV guma koje su dizajnirane za ljetne vožnje. Potražite gume koje pružaju što bolje prianjanje, stabilnost i otpornost na habanje. Takođe, redovno provjeravajte stanje istrošenosti guma - rascjepe, pukotine i pritisak koji, ukoliko nije odgovarajući, može dovesti do smanjenih performansi i povećanog rizika od nezgoda. Investiranje u kvalitetne gume može značajno poboljšati vaše iskustvo vožnje i bezbjednost.

Pored tehničkih provjera, redovno održavanje ATV vozila je ključno za dugotrajnost i pouzdanost. Ukoliko je staro gorivo dugo bilo u rezervoaru, najbolje je da ga ispraznite i napunite novim. Redovno održavajte kočioni sistem dopunom tečnosti za kočnice, podmazujte lančanik i provjeravajte istrošenost steznika na upravljaču, odnosno rukohvata ključnih za dobro upravljanje. Servisi kod ovlašćenih mehaničara specijalizovanih za ATV vozila mogu spriječiti neočekivane kvarove i osigurati da vaš ATV bude u vrhunskom stanju za svaku avanturu. Pravilno održavanje uvijek produžava vijek trajanja vašeg vozila i doprinosi bezbjednijem i ugodnijem iskustvu vožnje.

Važnost zaštitne opreme

Zaštitna oprema se ne zove uzalud tako, i zaista nije mali broj slučajeva kada je nekom oprema zaštitila život. U tom smislu, kaciga je ubjedljivo najvažniji dio zaštitne opreme za svakog ATV vozača. Ona štiti glavu i vilicu od povreda u slučaju pada. Prilikom odabira kacige, vodite računa da bude pravilno sertifikovana i da odgovara vašoj glavi. Idealna kaciga treba da bude čvrsta, udobna i da pruža dobru ventilaciju kako bi se izbjeglo pregrijevanje tokom vožnje. Ne zaboravite da redovno provjeravate stanje svoje kacige i zamijenite je nakon bilo kakvog ozbiljnog udara.

Mnogi misle da zaštitne naočare nisu toliko neophodne, dok se ne nađu u situaciji da od prljavštine i prašine apsolutno ne vide kuda voze i počnu da gube kontrolu nad kvadom. Zaštitne naočare su neophodne za zaštitu očiju od prašine, blata, insekata i drugih čestica koje mogu ometati vašu vidljivost tokom vožnje, pogotovo pri većim brzinama. Kvalitetne naočare treba da imaju prostor za ventilaciju kako bi se spriječilo zamagljivanje. Dobra vidljivost je ključna za sigurnu vožnju, zato je važno da uvijek imate čiste i neoštećene zaštitne naočare.

Na kraju, zaštita tijela nije ništa manje važna od zaštite glave. Zaštitna odjeća, kao što su dugi rukavi, pantalone i štitnici, igra ključnu ulogu u zaštiti vašeg tijela od povreda, a i sunca. Ova odjeća je obično izrađena od izdržljivih materijala otpornih na habanje i često dolazi sa dodatnim ojačanjima na ključnim mjestima kao što su laktovi, koljena i ramena. Prilikom izbora zaštitne odjeće, obratite pažnju na udobnost i veličinu, jer vam se suviše široka odjeća može zakačiti u vožnji. Zaštitne rukavice obezbijediće čvrsto prianjanje na volan, a čizme preko gležnja neophodnu stabilnost i zaštitu nogu i stopala od udaraca, povreda zglobova i proklizavanja.

Priprema ATV vozača za vožnju

Vožnja ATV vozila zahtijeva pravilan položaj i držanje kako bi se osigurala sigurnost i maksimalna kontrola nad vozilom, posebno za vozače početnike. Pravilno sjedenje na ATV-u je ključno za balansiranje i upravljanje, te se preporučuje da vozač sjedi uspravno, opuštenih ramena i blago savijenih laktova. Koljena treba da budu blago savijena i usmjerena prema unutra, dok stopala treba čvrsto da budu oslonjena na nožne oslonce. Ruke treba da budu na upravljaču u opuštenom položaju, a i uopšte čitav položaj treba da je opušten i prirodan kako biste izbjegli bolove u zglobovima, rukama i nogama.

Jedna od najčešćih grešaka koje početnici prave jeste ukočenost tokom vožnje. Vozač treba da prati kretanje vozila, umjesto da se bori protiv njega. Pravilno držanje tijela omogućava lakše prilagođavanje terenu i smanjuje rizik od gubitka kontrole. Takođe, vozač treba da koristi svoje tijelo za balansiranje, pomjerajući se naprijed, nazad ili u stranu u zavisnosti od nagiba i tipa terena.

Osim fizičke pripreme, mentalna spremnost je jednako važna. Vozači početnici treba da se fokusiraju na sticanje osjećaja za ATV, upoznaju se sa njegovim ponašanjem na različitim terenima i vježbaju osnovne tehnike upravljanja. Vježbanje na sigurnim, kontrolisanim površinama prije nego što se upustite u zahtjevnije terene može značajno povećati sigurnost i samopouzdanje. Uz pravilnu pripremu, svaki vozač može uživati u bezbjednoj i uzbudljivoj vožnji kvadom.

 

KemoImpex BiH koristi kolačiće i poštuje vašu privatnost! Kolačiće koristimo u razne svrhe kao što su funkcionalnost web stranice, što bolje korisničko iskustvo, statistika. Nastavljajući svoju posetu na našoj web stranici, pristajete na to da koristimo kolačiće, ali ne i lične podatke.